K zajištění odpovídající technické úrovně aikido slouží zkušební řád. Řád mj. předepisuje jednotlivé techniky, délku cvičení a počet absolvovaných stáží či letních škol.

Zkušební řád Slovenské asociace aikido vytvořil její bývalý technický ředitel sensei Masatomi Ikeda (7. Dan Hombu Dojo). Stejný řád používá rovněž Česká asociace aikido.
Podobná pravidla mají také ostatní organizace. Na internetu můžete najít například řády Bohemia aikikai (BA), České federace aikido (ČFAI) a Shi Kon Aikido Kai (SKAK).

Pochopitelně nejvíce se řády liší v předepsaných technikách – viz zmíněné odkazy. Je to zajímavé čtení. Tabulka níže srovnává některé požadavky nebo vlastnosti: např. dobu po které se můžete poprvé pokusit složit zkoušky na nejnižší stupeň či 1. Dan.

SAA BA ČFAI SKAK
nejnižší technický stupeň 6. 5. 6. 7.
první zkouška [měsíce] 6 3 1 3
poplatek za nejnižší kyu 150 Sk 50 Kč nic ?
zkouška na 1. Dan [měsíce] 57 35 36 39
poplatek za 1. Dan 12 000 JPY 12 000 JPY 1 000 Kč ?

Co mě zaujalo dále:

  • BA umožňuje zkoušky také pro nečleny. Poplatky pro řadové členy jsou velmi levné: jednotná cena 50 Kč až do 1. kyu. Hmm.
  • V případě neúspěšného pokusu zkoušky na 1. Dan u ČFAI je možná oprava až po 12 měsících.
  • SKAK používá barevné pásky k odlišení technických stupňů.
  • BA předepisuje jaké standardy, které musí adept na zkoušky zvládnout (mimo techniky a pádů): použití kokyu, držení těla ap.

Komentáře uzavřeny.

Rubriky
Starší články
Návštěvnost
Dnes: 220
Od 11/2010: 3281
Návštěvníci online: 1