První dva měsíce po zahájení náboru musí začátečník vstřebat spoustu nových informací a mnohdy dostává zabrat také jeho fyzička. Toto období bývá kritické – lidé v panice vyvolané dojmem “že nestíhají” často dódžo opouští. Jak tedy přežít první týdny? Stačí dodržovat čtyři následující pravidla!

 1. Tréninky navštěvuj pravidelně. Chvíli trvá, než si člověk zvykne na styl jakým aikidó pracuje. Vynechané 2-3 lekce mohou pro někoho představovat vlak, který už nedohoní. Navíc, v začátcích se probírají věci, k nimž se později už nevrací – předpokládá se jejich znalost.
 2. Pracuj na svém těle. Základem aikidó je pohyb. Strnulé, neohrabané tělo není s pohybem moc velký kamarád. Takže je nutno rozhýbat a uvolnit svaly zkrácené např. sedavým zaměstnáním. K rozcvičení využij dobu před zahájením tréninku. Zpočátku bude část každé lekce věnována roztahovacím cvičením. Postupně se tato doba bude stále zkracovat a u pokročilých už je samozřejmostí, že rozehřívají sami před začátkem tréninku.
 3. Piluj základní pohyby. Čím dřív se naučíš bezchybně a automaticky provádět základní pohyby (irimi, tenkan, kaiten, tenšin ap.) tím lépe. Jsou stavebními kameny, ze kterých budeš vytvářet každou techniku.
 4. Uč se od pokročilých. “Od starého vola orati učí se mladší”. Ano je to tak – nejvíc se naučíš cvičením s někým, kdo umí víc než ty. Je-li na tréninku pokročilý, nestyď se a vyber si jej za partnera!

  A ještě jedna rada na závěr: trpělivost – žádný učený z nebe nespadl! Aikidó prostě chce svůj čas.

  (Původně zveřejněno na aikido.blog.cz)

  Komentáře uzavřeny.

  Rubriky
  Starší články
  Návštěvnost
  Dnes: 64
  Od 11/2010: 3464
  Návštěvníci online: 0