V aktualizovaném přehledu stáží na rok 2006 můžete nalézt také dva semináře věnované hojo (hodžo).

Hojo představuje tradici jedné z nejstarších (dosud existujících) šermířských škol Kashima Shinden Jikishinkage rju (Kašima Šinden Džikišinkage rjú). Za jejího zakladatele je považován Macumoto Bizen (1467 – 1524), který na přelomu 15. a 16. století pobýval ve šintoistické svatyni Kashima. Název hojo se tradičně překládá jako “zákon přírody”.Ve své podstatě je hojo rituální formou šermu složenou ze čtyř základních kat (sestav). Cvičení probíhá ve dvojici – jeden z partnerů má roli otce, druhý syna. Partneři cyklicky opakují přesně dané pohyby jednotlivých kat, ve svých rolích se střídají.

Každá sestava představuje jedno roční období. Podobně jako během roku mění podnebí svůj charakter, mění se v jednotlivých katách charakter pohybů, způsob práce s energií a dechem. Vše odráží zákonitosti běhu přírody.

Hojo je nejlépe provádět v přírodě. Meč, který se používá k nácviku je rovný a v porovnání s bokkenem mnohem těžší a masívnější.

Porovnání bokkenu s mečem na hojo

Podrobnější informace nejen o samotném hojo ale také o jeho šíření u nás se můžete dočíst v článku M. Kodyma na stránkách České asociace aikido.

(Původně zveřejněno na aikido.blog.cz)

Komentáře uzavřeny.

Rubriky
Starší články
Návštěvnost
Dnes: 64
Od 11/2010: 3464
Návštěvníci online: 0