Asi to znáte. Učitel předvedl novou techniku, dal pokyn ke cvičení, a člověk najednou zjistí, že to co vypadalo tak jednoduše a hladce ani zdaleka není tak jednoduché. Najednou si vůbec není jistý, co mají dělat ruce a jaký vlastně vykonávají pohyb nohy.

Obzvlášť pro začátečníky bývá zpočátku těžké nenechat se zahltit detaily, správně odpozorovat pohyb a najít v něm důležité momenty.

Existuje přitom několik zásad, která mohou pomoci.

 • Soustřeď se.
  Pokud ti hlavou potáhnou nejrůznější myšlenky, těžko si všimneš podstatných věcí. K vyčištění mysli slouží úvodní meditační cvičení prováděná na začátku tréninku. Nauč se využívat dech ze zklidnění mysli také v průběhu cvičení.
 • Předpokladem úspěchu je znalost základních pohybů.
  Neustále procvičování irimi, tenkan, tenšin atd. leckoho možná brzo omrzí. Lituji – bez schopnosti bezchybně rozpoznat a provést základní pohyby to prostě nejde!
 • Odděl důležité pohyby od méně důležitých.
  Učitel předvede techniku minimálně 4×. První dvě ukázky věnuj pozornost pohybu nohou. Druhé dvě ukázky studuj práci rukou.
 • Pochopitelně platí zlatá pravidla.
  Správný postoj, práce před centrem, kokjú, maai atd. Jejich znalost a aktivní používání ti ušetří min. 50% práce.
 • V roli uke vnímej svého partnera – možná ti jeho pohyby napoví.
 • Cvičíte ve skupinách? Sleduj své kolegy a snaž se poučit z jejich pohybů.

I přesto to jde ztuha? Nevěš hlavu! Žádný učený z nebe nespadl. Soustřeď se na zvládnutí první věci, která ti nejde s tím, že nad ostatními pro chvíli “přimhouříš oko”. Postupně zdokonaluj další pohyby.

(Původně zveřejněno na aikido.blog.cz)

Komentáře uzavřeny.

Rubriky
Starší články
Návštěvnost
Dnes: 64
Od 11/2010: 3464
Návštěvníci online: 0