Nejsou lidi. Tak s tímhle tématem se setkávám stále častěji a přišlo na přetřes také na stáži v Trnavě. Stále více vedoucích dojo si stěžuje na klesající zájem. A nejen o aikido.

Zatímco před pěti lety doja praskala ve švech, dnes je stále těžší přitáhnout lidi ke cvičení. SKP dokonce zrušilo pro nezájem jeden z tréninků. A to je panečku dojo s pořádným zázemím a záběrem!

Jak to tedy je? Je to jenom klamný dojem, dočasný výkyv nebo dlouhodobý trend? A jak jsou na tom jinde? Situaci v okolí Ostravy znám, ale co třeba v Brně, Praze, Njů Jorku?

Když něco nevíš, zeptej se Gůglu. No, hledání fráze “klesá zájem o bojová umění?” moc odpovědí asi nepřinese. Naštěstí má velké modré G jeden zajímavý nástroj. Jmenuje se Google Trends. Tahle věcička umí zobrazit jak se v čase mění četnost vyhledávání zadané (anglické) fráze. Umí dokonce porovnat několik výrazů najednou a navíc výsledky servíruje v přehledném grafu. Takže jsem tam naťukl: bojová umění, aikido, judo a karate. A co myslíte? Bylo to tam!

Trend vývoje zájmu o budo

Sestupná tendence je pěkně vidět téměř u všeho – jen judo se drží více méně na stejné úrovni. Zajímavé. Jak to máte u vás?

(Původně zveřejněno na aikido.blog.cz)

Komentáře uzavřeny.

Rubriky
Starší články
Návštěvnost
Dnes: 64
Od 11/2010: 3464
Návštěvníci online: 0