Aikido je japonské bojové umění harmonicky rozvíjející tělo i ducha. Svým nenásilným defenzivním pojetím boje je vhodné pro všechny věkové kategorie, muže i ženy. Studium aikido zahrnuje boj beze zbraně, boj s holí (jo), mečem (boken) a nožem (tanto). Nedílnou součástí výuky jsou dechová a meditační cvičení.

M. Ueshiba

Morihei Ueshiba (1883 – 1969) Zakladatel aikido. Je titulován čestným názvem O-sensei, velký učitel.

Aikido založil v první polovině 20. století pan Morihei Ueshiba, jeden z největších expertů klasických japonských bojových umění. Jeho snahou bylo vytvořit sytém podporující harmonický rozvoj osobnosti studenta. Tento rys se odráží také v názvu samotného bojového umění, který tvoří tři hlásky – ai (harmonie), ki (životní energie) a do (cesta). Spojení jednotlivých hlásek se nejčastěji překládá jako „cesta harmonie“.

V současné době studuje aikido přes 1,2 miliónu lidí ve více než 50ti zemích světa. Rozvoj a šíření aikido zajištujě řada organizací zastřešených japonským Aikikai Foundation.

Studium aikido probíhá v místnostech zvaných dójo. Cvičí se bosky na speciální žíněnce – tatami. Cvičební úbor studentů tvoří bílé judistické kimono (kimono na krate je méně vhodné) a bílý pás.

Vyspělost studenta vyjadřuje jeho technický stupeň. Podobně jako v jiných bojových uměních postupuje student řadou zkoušek od nejnižšího stupně (6. kyu) až k 1. kyu. Složením mistrovské zkoušky se stává žák nositelem 1. Danu. Na rozdíl například od judo nejsou jednotlivé žákovské stupně odlišeny barevnými pásy. Nositele danových stupňů odlišuje černý pás a kalhotová sukně zvaná hakama.

Nácvik technik probíhá nejčastěji ve dvojcích. Jeden ze dvojce má roli útočníka (uke) druhý obránce (tori). Ve svých rolích se pravidelně střídají. Pokročilí žáci studují rovněž boj s více protivníky.

V aikido nejsou organizovány závody či soutěže. Mimo pravidelných výukových hodin se studenti mohou zúčastňovat víkendových stáží organizovaných na různých místech republiky i v zahraničí.

Rubriky
Starší články
Návštěvnost
Dnes: 65
Od 11/2010: 3421
Návštěvníci online: 0